Zanim zainteresowałam się szyciem na miarę, mi również obce były powyższe określenia. Jednak warto znać różnice pomiędzy nimi i wybierać świadomie, ponieważ większość z nas dokonuje takich wyborów przy dużych, ważnych okazjach, jak szycie kreacji na śluby, bankiety czy inne uroczystości. Jeśli interesujemy się modą kapsułową, opartą na wariacjach złożonych z kilku podstawowych elementów garderoby, to także powinniśmy zadbać, aby te elementy były jak najwyższej jakości, aby posłużyły nam przez lata i faktycznie stały się podstawą naszej odzieży.

 

Jeśli chodzi o pracownię, to staram się oferować każdą z tych trzech możliwości. Osobom, które łatwo wpasują się w tabelę rozmiarów proponuję wersję najmniej kosztowną, czyli gotowe ubranie. Osobom o nieco większych wymaganiach lub trudniejszej sylwetce proponuję możliwość dopasowania ubrania poprzez personalizację- to taki krok pośredni, zmieniający tylko wybrane wymiary, np obwód w talii lub długość rękawa. Następną możliwością jest szycie na wymiar- tutaj już konstrukcja przygotowana jest na indywidualny rozmiar klientki, która jednak otrzymuje ubranie bez poprawek, gotowe do noszenia. Najbardziej pracochłonną, dla obu stron, jednak dającą największe możliwości, jest opcja szycia na miarę poprzez zamówienie indywidualne. Ponieważ nie mam jeszcze swojej pracowni, przestrzeni, w której mogłabym Was przyjmować, to zebranie miary i mierzenie odszycia próbnego odbywa się wysyłkowo, według moich instrukcji. Pozwala to jednak osiągać genialne efekty i świetne dopasowanie modeli do figury klientki, nawet trudnej czy nietypowej.

Na szczęście nie trzeba ;) choć chcąc stworzyć wartościową, spójną szafę kapsułową dobrze jest posiadać kilka pewniaków. Warto wybrać kilka bazowych części odzieży w naszej garderobie, które będą podstawą tworzenia stylizacji, które nosimy często i dobrze się w nich czujemy. Może to być marynarka i spodnie cygaretki, może to być zestaw dwóch czy trzech koszul i spódnica lub spodnie, mogą być też sukienki, ale takie bazowe, uniwersalne. Te ubrania warto wybrać najwyższej jakości- zadbać o trwałą i piękną tkaninę, porządne wykończenia i dobre dopasowanie do sylwetki. Łatwo wtedy przychodzi żonglowanie pozostałymi częściami odzieży i dodatków, które zamienią te bazy w kreację biznesową lub imprezową. Polecam też posiadać wierzchnie okrycia w wersji co najmniej premium z grupy ubrań gotowych do noszenia, a najlepiej szyte na miarę. Jeden trencz i jeden płaszcz zimowy będą służyły nam przez długie lata, więc warto zadbać, by były dla nas wygodne, ciepłe, praktyczne i piękne. Cosezonowa zmiana okryć wierzchnich nie wychodzi wcale taniej, jeśli zaopatrzymy się w kiepskiej jakości kurtki, które szybko się zniszczą, lub płaszcze, w których i tak będzie nam zimno lub niewygodnie.

Co wybrać? Przecież nie można szyć na miarę całej garderoby!

Po polsku szycie na zamówienie, choć mówi się również krawiectwo miarowe. Przymiarka modelu próbnego, odszytego z surowej tkaniny płóciennej, lub sfastrygowanej i wykrojonej z zapasem tkaniny właściwej, jest najważniejszym elementem tej metody. Po zebraniu miary i przygotowaniu formy odszywany jest prototyp. Na tym etapie można jeszcze dokonać poprawek w dopasowaniu do sylwetki lub nawet zmienić koncepcję zapięcia, rękawów czy innych detali. Można dopasować przyleganie pach, pleców, dekoltu, wszelkie długości i szerokości. Jest to metoda dająca najbardziej spektakularne efekty, ponieważ daje możliwość odwzorowania kształtów ciała najbardziej precyzyjnie. Tą metodą są szyte najbardziej luksusowe ubrania, a przede wszystkim garnitury najwyższej klasy. Również wszystkie kreacje znamienitych osób, jak rodziny królewskie, najwyższe rangą osoby w państwach, najbardziej zamożni- będą wybierać tą metodę wytwarzania ubrań. Nie zawsze musi ona być najdroższą z dróg- jeśli trafimy na doświadczonego krawca, który wycenia swoje usługi sprawiedliwie, i porównamy cenę z ubraniem RTW pochodzącym z najmodniejszej, popularnej kolekcji nagłośnionej medialnie, może okazać się nawet tą tańszą alternatywą ;). Dodatkowo rzemieślnik znający się na swoim fachu najlepiej doradzi dobór tkaniny i zapewni jej wysoką jakość.

Made to measure to szycie na wymiar, na miarę. Jednak zasadniczo różni się od szycia miarowego i po polsku te różnice nie brzmią w samej nazwie, dlatego lubię posługiwać się angielskim zamiennikiem. Tutaj mamy do czynienia z szyciem na indywidualny wymiar ciała klienta. Krawiec najpierw zbiera miarę, a następnie opracowuje formę i szyje ubranie zaprojektowane dla sylwetki klienta. Ta metoda nie jest wolna od błędów, jednak zwykle pozwala na o wiele lepsze dopasowanie ubrania do figury. Część wyższej klasy garniturów czy sukien jest szyta tą metodą, i bardzo często pozwala osiągnąć świetne rezultaty. Oczywistym jest, że nawet przy tym samym wzroście ludzie mogą różnić się zarówno obwodami ciała, jak i proporcją długości kończyn i tułowia, dlatego zebranie indywidualnych wymiarów często pozwala na dopasowanie ubrania do sylwetki, pozostawiając pewien umowny zapas na ewentualne niedociągnięcia. Nie każda metoda konstrukcji uwzględnia nietypowe atrybuty sylwetek, dlatego osoby o szczególnych wymaganiach, lub osoby o szczególnie trudnych, nietypowych sylwetkach, powinny jednak wziąć pod uwagę metodę, która zakłada przynajmniej jedną przymiarkę próbną i poprawki formy.

Bespoke tailoring

Made To Measure

Trzecią grupę stanowi półka prawie-premium, i jest to część, w ktorą sama zaopatruję się kupując czasem w sklepach sieciowych. Są to tzw linie premium, eco, aware itp, jednak wytwarzane przez popularne koncerny. Znajdziemy tam ubrania o zwykle niezłym składzie, mieszanki lnu, wiskozy, bawełny, wełny, wykonane całkiem porządnie, zwykle o nieco bardziej eleganckich rysach, klasycznych fasonach typu business. Posłużą dość długo, a są nieco tylko droższe od popularnych ubrań o wiele niższej jakości, czasem warto polować na nie w promocjach. Ostatnia grupa ubrań RTW to prawdziwe premium: tworzone często w niewielkich kolekcjach, po kilka sztuk z rozmiaru i fasonu, często przez mniejsze marki i lokalne szwalnie. Z dużą dbałością o detale i z dobrych jakościowo materiałów, kosztują już o wiele więcej, zwykle kilkukrotność ubrań z dużych sieci. Zwykle jest to jednak inwestycja na lata, o ile nasza sylwetka względnie dobrze wpisuje się w kanon tabeli rozmiarów danej marki, lub jeśli dobrze wykonane zostaną poprawki dopasowujące do sylwetki.

Ready to wear, czyli gotowy do noszenia, to najpopularniejszy obecnie sposób wytwarzania ubrań. Cały proces produkcji odbywa się bez wpływu i udziału konsumenta, który widzi jedynie finalny produkt i nie ma możliwości wprowadzenia w nim zmian. Wszystkie ubrania, które znajdziemy w sklepach, butikach czy atelier, gotowe i czekające na kupno są właśnie ubraniami RTW. W tej kategorii mamy największy rozrzut jakościowy. Osobiście dzielę te kategorię na cztery podtypy. Pierwsza sekcja to część ubrań wręcz jednorazowych, tandetnie i niedbale wykonanych, praktycznie niewykończonych, o krótkiej trwałości. Druga, dość duża grupa to ubrania średniej jakości, ze względnie trwałych i często z udziałem naturalnych materiałów, choć zwykle z dużą domieszką włókien sztucznych; te są już lepiej wykonane, mogą posłużyć dość długo pomimo pewnych niedociągnięć. Ta grupa stanowiła w przeszłości większość mojej szafy, teraz ostały się z niej tylko najlepiej wykonane ubrania, które pomimo upływu lat nie zniszczyły się szczególnie. Od około 10 lat nie kupiłam ubrań z tej kategorii, ale niektóre starsze perełki jeszcze są w dobrym stanie.

Ready To Wear

30 stycznia 2024

R T W, M T M, Bespoke- co to znaczy?

Na ile sposobów można kupować ubranie? Jak się okazuje, całkiem sporo. Przedstawię dzisiaj pokrótce kilka najważniejszych metod wytwarzania ubrań. Te zasady raczej nie są znane większości konsumentów, a słyszy się o nich dopiero szukając na przykład garnituru czy sukni szytych na miarę, jednak warto mieć ich świadomość i w razie potrzeby wiedzieć, z czym wiążą się poszczególne metody.

Wolno

Pracownia odzieży autorskiej
Szycie na
miarę

prosto z natury Wolno Pracownia

Lokalizacja

Zwroty, reklamacje

Regulamin

Twój e-mail:

Numer telefonu

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Aleksandra Perczak

kontakt@wolnopracownia.pl

KONTAKT