Bardzo cienka, delikatna tkanina wełniana najwyższej jakości. Wyjątkowo miękka w dotyku, lejąca, pięknie układa się blisko ciała. Idealna do noszenia cały rok, reguluje temperaturę i wilgotność skóry zapewniając komfort termiczny w każdych warunkach. Gęsto tkana, dzięki czemu nie prześwituje, posiada splot skośny, który nadaje jej niezwykłej miękkości.

Skład: 100% wełna merino

Gramatura: 185 gr/ mb

Kolory wełny o splocie skośnym:

Wełna merino bardzo cienka

Cienka i delikatna, bardzo miękka w dotyku wełna odmiany merino. Występuje w kilku splotach (płócienny, skośny, jodełka, romb), posiada bardzo delikatnie odczuwalne włoski, które nadają jej miękkości. Lejąca i pięknie układająca się blisko ciała, cienka tkanina wełniana sprawdzi się przez cały rok, ponieważ świetnie reguluje temperaturę ciała i odprowadza wilgoć.

Skład: 100% wełna merino

Gramatura: 260 gr/ mb

 

Kolory wełny o splocie płóciennym:

Z przeznaczeniem na całoroczne i zimowe sukienki, koszule, spódnice, marynarki, spodnie.

Inne tkaniny z wełną

Tkanina lniano-wełniana jest ciepłą, dość zwartą i stabilną tkaniną z przeznaczeniem głównie na sezon jesień-zima-wiosna. Układa się nieco mniej lejąco, trzyma kształt i fason z dala od ciała, mocniej zaznaczone są bufki i marszczenia. Mimo nieco większej grubości pozostaje miękka i miła w dotyku, nie gryzie.

Skład: 15% wełna, 85% len

Gramatura: 230 gr/ mb

Flanela wełniana jest lekką, bardzo miękką tkaniną idealną na sukienki, spódnice i koszule. Jest to tkanina czesankowa z leciutkim włoskiem, delikatna w dotyku, bywa skłonna do łatwego zaciągania się, jest jednak wytrzymała i trwała. W zależności od koloru występuje splot płócienny (gładki), skośny, jodełka lub inny drobny regularny wzór powstały w wyniku układu włókien w trakcie tkania.

Skład: 100% wełna merino

Gramatura: 320 gr/ mb

Len z wełną

Wełna merino

Ciepła flanela merino

Ubrania z wełny najlepiej prać tak rzadko, na ile to tylko możliwe. Słabo chłoną zapachy, zwykle wystarczy im przewietrzenie, można je również odświeżyć parą lub wkładając na noc do zamrażarki (oczywiście w woreczku foliowym chroniącym przed zabrudzeniem). Jeśli zdecydujemy się uprać wełniane ubranie, to należy to zrobić ręcznie. Większość nowoczesnych pralek posiada tryby przeznaczone do wełny, jednak każdy producent stosuje inne ustawienia i nie ma pewności, że pranie w pralce nie zaszkodzi naszemu ubraniu. Zgodnie z zaleceniami producenta tkanin wełnę należy prać ręcznie w temperaturze około 30 stopni z użyciem środków przeznaczonych do prania wełny. Można również użyć innych delikatnych detergentów do prania włókien naturalnych, jednak należy unikać kapsułek do prania, mocnych środków odplamiających i wybielaczy, środków zapachowych i płynów do płukania. Jeśli koniecznie chcemy użyć płynu zmiękczajacego, należy użyć tego przeznaczonego do wełny- zawiera naturalne dla niej lipidy, nie spowoduje mikrouszkodzeń włókien i nie przyczyni się do szybszego niszczenia się tkaniny.

Uprane ubranie należy lekko odcisnąć z wody rękami- nie wyżymać i nie wykręcać. Jeśli mocno ocieka wodą, najlepiej zawinąć je w ręcznik kąpielowy, który wchłonie nadmiar wody. Po takim działaniu można śmiało rozwiesić ubranie na suszarce lub rozłożyć do wyschnięcia na płasko (ważne w przypadku grubych swetrów i długich sukienek, które pod własnym ciężarem mogą się rozciągać na mokro wisząc w pionie). Nie należy używać suszarki bębnowej automatycznej, ponieważ przesuszenie i wysoka temperatura mogą uszkodzić włókna wełny, pozbawiając ją miękkości, przyczyniając się do jej filcowania, kurczenia i szybszego niszczenia. Nie należy wełny suszyć w mrozie ani ostrym słońcu.

Prasowanie wełny jest stosunkowo łatwe, co więcej- sploty skośne są dość odporne na gniecenie się. Czasem prasowanie staje się wręcz zbędne, często wystarczy użycie pary- z parownicy lub z żelazka, ale bez dotykania materiału stopą żelazka, z odległości kilku centymetrów. Jeśli konieczne jest prasowanie, warto zacząć od najniższej temperatury i stopniowo ją zwiększać, ponieważ wełna nie powinna być narażana na skoki temperatury i wysoką temperaturę.

Ubranie z wełny można przechowywać zarówno w pozycji pionowej, jak i poziomej. O ile sweter z luźno dzierganych oczek lepiej jest złożyć na półce, o tyle koszule, sukienki czy spódnice dość dobrze przechowują się w pionie, na wieszaku. Gdy są suche zwykle nie ma ryzyka wyciągania się tkaniny pod własnym ciężarem, najlepiej jest jednak używać wieszaków o szerokich ramionach.

Pranie i prasowanie wełny

oraz tkanin z zawartością wełny

Wełna będzie idealnym wyborem na sukienki i koszule noszone przez większą część roku- zarówno zimowe, jak i jesienne lub wiosenne. Tkanina wełniana o średniej gramaturze nie będzie powodowała przegrzania, można nosić ją na gołe ciało- nie jest gryząca, jest miła i delikatna w dotyku. Świetnie reguluje temperaturę skóry i odprowadza nadmiar wilgoci na zewnątrz, słabo chłonie zapachy. Ubrania z wełny można prać rzadko, zwykle wystarczy je dobrze przewietrzyć lub odświeżyć parą. Nie polecam wyboru tkaniny wełnianej na modele typowo letnie- jednak przede wszystkim ze względu na jej sposób układania się, detale, odkrywanie większej powierzchni ciała. W fasonach całorocznych śmiało może być noszona również w lecie. Gniecie się mniej niż len i jest nieco łatwiejsza w prasowaniu, należy natomiast zwracać uwagę na sposób prania ubrań wełnianych. Szczegóły dotyczące dbania o tkaniny wełniane znajdziesz na dole tej strony.

Wełna

Wolno

Pracownia odzieży autorskiej
Szycie na
miarę

prosto z natury Wolno Pracownia

Lokalizacja

Zwroty, reklamacje

Regulamin

Twój e-mail:

Numer telefonu

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Aleksandra Perczak

kontakt@wolnopracownia.pl

KONTAKT