Lejąca i chłodna w chwycie. Gramatura od 120 do 170 g na metr, w zależności od koloru.

Gramatura 135- 150g, minimalnie grubsza i cieplejsza w dotyku od wiskozy.

Ubrania z bawełny organicznej i wiskozy dobrze jest prać tak samo delikatnie, jak ubrania z lnu, odwdzięczą się nam trwałością. Pierz ręcznie lub w pralce ustawionej na tryb przeznaczony do tkanin delikatnych lub tryb ręczny. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 stopni, w wyjątkowych sytuacjach do usuwania trudnych zabrudzeń możesz wyprać ubranie w 40-50 stopniach, ale nie radzę robić tego za każdym razem.

Używaj środków do prania na bazie naturalnych i delikatnych detergentów, lub przeznaczonych do prania tkanin naturalnych jak jedwab i wełna. Zwykle takie płyny nie mają substancji zapachowych, zmiękczaczy i innych substancji chemicznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na trwałość tkaniny. Nie używaj płynów do płukania i środków zapachowych do ubrań, ponieważ mogą osłabić włókna. Jeśli Twoje ubranie ma intensywny kolor, który chcesz zachować na dłużej, do prania lub płukania możesz dodać kilka łyżek octu, który zapobiegnie farbowaniu, pomoże zatrzymać kolor tkaniny, dodatkowo możesz użyć tej metody zamiast płynu do płukania celem zneutralizowania zapachów ubrania.

Wirowanie ustaw na około 600 obrotów bębna. Idealnie będzie, jeśli Twoja pralka będzie wypełniona w 3/4, dzięki temu ubrania w trakcie wirowania łatwiej będą oddawać wodę i nie pogniotą się tak mocno, jak w ścisku przepełnionego bębna. Jeśli pierzesz ręcznie, nie wyżymaj tkaniny, a jedynie odciśnij wodę rękami. Jeśli ubranie jest zbyt mokre, możesz owinąć je czystym ręcznikiem, który wchłonie nadmiar wody. Susz ubrania rozwieszone lub rozłożone na suszarce, w przewiewnym miejscu- nigdy w suszarce bębnowej. Suszarki automatyczne zwykle przesuszają tkaniny, co w przypadku delikatnych tkanin może osłabiać trwałość, powodować płowienie koloru i pojawienie się trwałych zagnieceń na skutek mikrouszkodzeń przesuszonych włókien. Unikaj suszenia ubrań w pełnym, prażącym słońcu- może spowodować szybkie blaknięcie kolorów. W zimne, mroźne dni możesz odświeżyć ubranie wieszając je na kilka godzin na dworze, zamiast prania (nigdy nie wieszaj na mrozie mokrej tkaniny!).

Tkaniny z bawełny i wiskozy są łatwe do uprasowania, najlepiej jest prasować je lekko wilgotne. W ciepłe dni już po kilku godzinach zdejmiesz ubranie gotowe do prasowania. Jeśli przesuszysz tkaninę, możesz w trakcie prasowania używać spryskiwacza z wodą, prasowanie jest wtedy o wiele łatwiejsze i szybsze, nie bój się dość mocno zmoczyć tkaniny w miejscach większych zagnieceń. Prasuj z użyciem pary, na lewej stronie. Jeśli musisz prasować prawą stronę tkaniny, zrób to używając stopki na żelazko zapobiegającej wyświecaniu się tkanin lub prasuj przez czystą, cienką ściereczkę. Temperaturę żelazka ustaw na około 150 stopni, zwykle jest to jedna kropka na żelazku (lub dwie, zwłaszcza jeśli używasz stopki, która lekko obniża temperaturę). Lepiej jest mocniej zwilżyć tkaninę, niż użyć zbyt wysokiej temperatury. Jeśli nie zależy Ci na idealnie gładkiej tafli materiału, a jedynie na lekkim wyprostowaniu większych zagnieceń, z powodzeniem możesz użyć parownicy lub po prostu spryskać wodą wiszące ubranie. Co więcej, ubranie powieszone w łazience w trakcie brania kąpieli rozprostuje się samo pod swoim ciężarem i wpływem pary wodnej.

Na uporczywe zabrudzenia do odplamiania możesz użyć mydełka odplamiającego lub mieszanki sody i wody. Na bardzo tłuste plamy możesz spróbować użyć rozcieńczonego płynu do mycia naczyń, który zadziała odtłuszczająco, jednak staraj się nie nalewać stężonego płynu o silnym działaniu wprost na tkaninę, a na pewno nie zostawiaj namoczonej plamy na dłużej. Możesz spróbować moczyć tkaninę przez kilka godzin w wodzie z octem (proporcja 1 część octu na 4-5 porcji wody). Staraj się nie trzeć o siebie włókien, nie wyżymać ani nie wykręcać tkaniny.

Wiskoza

Pranie i prasowanie bawełny i wiskozy

Tkaniny przedstawione poniżej spełniają wymogi Oekotex, Ecovero i Gots. Viyella i Twill to nazwy splotu skośnego, dzięki któremu tkanina jest bardziej lejąca, ładniej się układa i mniej gniecie. Nabiera szlachetnego wyglądu i minimalnego, matowego połysku (nie jak satyna, ale nie jest całkiem płaska w świetle). Jest gładka i przyjemna w dotyku.

Bawełna

Tkaniny bawełniane i wiskozowe

Wolno

Pracownia odzieży autorskiej
Szycie na
miarę

prosto z natury Wolno Pracownia

Lokalizacja

Zwroty, reklamacje

Regulamin

Twój e-mail:

Numer telefonu

Treść wiadomości:

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany - dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!

Aleksandra Perczak

kontakt@wolnopracownia.pl

KONTAKT